CNC do ruky

07.03.2017

Tak tady na to se opravdu těším! Zajímavý nápad.

Tým Shaper představil bezvadnou věc do dílny – ručně vedenou číslicově řízenou (CNC) horní frézku, která se orientuje podle magnetických pásků. Ty se lepí na obráběný (deskový) materiál. Vodicí desku přístroje ovládáte ručně podle pokynů na displeji, ostatní úkony provádějí servomotory. Zjednodušeně řečeno ručně zhruba kopírujete předem danou dráhu a stroj vyrovnává drobné odchylky tak, aby nástroj  byl veden po přesné trase. Když se základnou vybočíte příliš, fréza se zdvihne a obrábění se přeruší. Pokračuje zase až v okamžiku, kdy se strojem najedete do správné polohy. Pro lepší pochopení se podívejte na video a na shapertools.com.

Zatím se stroj neprodává, jsou možné jen předobjednávky pro dodání na území USA, cena 1699 dolarů. To není málo, ale když vezmu v úvahu, že s tím dokážete prakticky to samé jako s frézkou CNC za několik set tisíc korun, tak to zas tak strašné není. Proto jsem se už registroval, abych dostal zprávu, jakmile bude tento stroj dostupný i pro Česko.

Ještě něco o týmu (v angličtině)

The Shaper team is an eclectic mix of experts with backgrounds in robotics, woodworking, film, consumer electronics, computer vision, and design. Having worked at Apple, Amazon, Google, Frog Design, Tesla, and the MIT Media Lab, our interdisciplinary team has considerable experience bringing products to market. We share a common mission of wanting to empower people to build things better than they ever thought possible. When we're not designing and building the future of power tools, you'll find us using Shaper Origin to make our furniture, to equip our garages, to expedite our product mock-ups, and to make gifts for our loved ones. Want to join us? We're hiring!