Polička shabby chic foto

01.01.2019

Výroba nábytku vyžaduje určité zkušenosti, zručnost a technické vybavení, aby výsledek nepůsobil rozpačitě. Proto jsem začal jednoduchými poličkami. Práci mi zjednodušila volba rustikálního stylu s patinou, který nedokonalost tolerujem a dokonce ji využívá jako výrazový prostředek. 

Z elektrického nářadí nezbytně potřebujeme pouze přímočarou pilu na vyříznutí zakřivení na konzolách. Vše ostatní teoreticky zvládneme pomocí ručního nářadí. Hodně práce nám však ušetří bruska, ať už pásová, excentrická nebo oscilační. Přímé řezy můžeme udělat ruční pilou, ale rychlejší a přesnější to bude pilou okružní, nejlépe stolní. To, co mojí práci odliší od úplného laika, je opracování hran pomocí tvarové frézy, k tomu je zapotřebí horní nebo kombinovaná frézka. Kolíkové spoje se neobejdou bez vrtačky, značkovačů, kladiva, dřevěných kolíků a lepidla. Povrchovou úpravu jsem provedl akrylátovou silnovrstvou lazurou (odstín mahagon) a polyuretanovým krycím lakem (bílá). Zavěšení na zeď jsem vyřešil částečně zadlabaným bajonetovým závěsem.

Výroba nábytku vyžaduje určité zkušenosti, zručnost a technické vybavení, aby výsledek nepůsobil rozpačitě. Proto jsem začal jednoduchými poličkami. Práci mi zjednodušila volba rustikálního stylu s patinou, který nedokonalost toleruje z leštěného mahagonu. K výrobě se hodí prakticky jakékoli dřevo, nejdostupnější je smrkové. Různé druhy dřeva nebo rozdílnou kvalitu nakonec sjednotíme nátěrem a patinací.