Tloušťkovací frézka Triton

09.09.2018

Mobilní tloušťkovačka je ideální doplněk hoblovky s protahem.

Už delší dobu pokukuju po přenosné tloušťkovací frézce, které nikdo neřekne jinak než protahovačka. Při hledání na netu jsem vedle Makity, Metaba a DeWaltu narazil na Triton TPT 125. Je za výrazně nižší cenu, přitom z vlastní zkušenosti nemůžu říct, že by se Triton podepsal pod vyloženě nepovedené stroje a nářadí. Výrobce zřejmě uspořil především na mědi, protože tloušťkovačku pohání elektromotor o příkonu pouhých 1100 W, zatímco konkurence má 1650 či dokonce 1800 W. Nemůžete tedy ubírat třísku jako blázen, ale to od takového stroje ani neočekávám. Takže jdu do toho a po prvním seznámení panuje zatím spokojenost.

Ještě jsem dal dohromady pár informací o značce Triton: 

Značka Triton se zrodila ve stejném roce jako já a už o rok později, v roce 1976, zakladatel a vynálezce George Lewin představil pracovní stanici Workcentre MK1 pro ruční okružní pilu. Neméně slavné jsou frézovací stolky nebo přenosný stojanový svěrák příznačně pojmenovaný jako super čelisti. 

V roce 1999 Lewin firmu prodal společnosti Hills Industries. Od roku 2014 značka Triton patří do britské skupiny PowerBox. To je podobné, jako když japonská značka Ryobi, německé AEG a Milwaukee z USA jsou pod křídly konsorcia TTI. Tak už to prostě chodí. Jde jen o to, aby nový majitel respektoval historii tradiční značky a buď jí nechal vlastní vývoj, anebo jejím jménem aspoň prodával stroje odpovídající kvality. To se u Tritonu naštěstí daří. Příkladem je např. oceňovaná horní frézka TRA001, kterou mám i já a jsem s ní spokojený. Málokdo ví, že sortiment Tritonu se v posledních letech hodně rozšířil o další elektrické stroje. A jedním z nich je právě tahle kompaktní tloušťkovačka.